2022 spalio 14–22

Planeta Deluxe

TikTok opera
Planeta Deluxe

Spalio 18 d., antradienis, 18:30 ir 20:30 val.
Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras
(A. Vienuolio g. 1, Vilnius)
Premjera

Bilietai

Trukmė: 60 minučių
Kūrinys lietuvių ir anglų kalbomis su lietuvių ir anglų kalbų subtitrais

Įspėjimas: spektaklio metu naudojamas stroboskopo efektas

Režisierė ir libreto autorė Greta Štiormer
Kompozitorė: Jūra Elena Šedytė
Muzikos autoriai: Rūta MUR, Simas Okas, „Liudmila“, Tomas Narkevičius (Free Finga), Vitalij Puzyriov, Andrius Šiurys, „Ambulance On Fire“
Video menininkė Aistė Marija Stankevičiūtė
Choreografas Denisas Kolomyckis
Kostiumų dailininkas Norbert Hinc
Šviesų dailininkas Valdas Latonas
Vaizdo operatorius Danielius Minkevičius
Vaizdo montažo asistentai: Rusnė Stankevičiūtė, Tumas Šatūnas

Atlikėjai:
Agnė – Petra Zahumenska (sopranas)
Valerija – Eglė Stundžiaitė (sopranas)
Vilius – Juozas Janužas (tenoras)
Robertas – Paulius Prasauskas (bosas)
Margo – Aistė Miknytė (mecosopranas)

Plėtojant kūrinį bendradarbiauta su Aurelija Bulaukaite ir Agne Jokše.

Prodiuseriai: Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras, Operomanija

TikTok opera „Planeta Deluxe“ – tai pirmoji Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro ir prodiuserinės kompanijos „Operomanija“ vykdomo šiuolaikinės operos projekto „Operos genomas“ premjera.

Kūrinio libreto fragmentus inspiravo TikTok turinys: daina „Everything That I Need I Already Have“ (aut. Paula Wilhite), daina „Money Mantra“ (aut. King Soon). Taip pat remtasi: Cynthia‘os Nixon kalba „Be a Lady They Said“ ir daina „Nails, Hair, Hips, Heels“ (iš Todricko Hallo repertuaro). Kūrinyje panaudotos dueto „Liudmila“ dainos „Ekranai“ ir „Terapija“.

Planeta Deluxe

Aistės Marijos Stankevičiūtės vizualizacija


„Planeta Deluxe“ – tai šiuolaikinė opera, kurios siužetas grįstas internetinės programėlės „TikTok“ turiniu. Kūrinys nagrinėja galios ir įtakos šiuolaikinėse komunikacijos priemonėse aspektus, vartotojiškumą, nuomonių formuotojų poveikį plačiajai visuomenei. „Planeta Deluxe“ – tai nepriekaištingųjų planeta, kurioje visi siekia menamos tobulybės, reprezentuoja savo gyvenimą tik pačiomis gražiausiomis spalvomis. Kūrinys apie šiuolaikinio jauno žmogaus pastangas ir troškimą, pasitelkus skaitmenines technologijas, atrasti ryšį su pasauliu ir savimi pačiu.

TikTok opera – tai koliažinis darbas, elektroninės ir populiariosios muzikos sintezė, sudaryta iš trumpų fragmentų, kuriuos kompozitorė Jūra Elena Šedytė sujungė į vieningą visumą. Tokiu būdu įprasminamas „TikTok“ programėlės funkcionavimo principas: greitai besikeičiantys, pagaulūs siužetai ir muzika, intensyvus tempas, įsimenančios melodijos, žanrų įvairovė. Skirtingų autorių sukurti arba operai „paskolinti“ jau anksčiau skambėję populiarūs muzikos kūriniai yra tarsi bendro, bet iš daugybės autentiškų potėpių sudaryto paveikslo segmentai.

Operoje „Planeta Deluxe“ pristatoma penkių personažų galerija – penkios „TikTok“ vartotojų paskyros, – kurie yra ir šios operos kūrėjų alter ego:

  •  Agnė – lesbietė, kamuojama valgymo sutrikimų, turinti meninių gabumų, dirbanti už minimalų atlygį. Ji jautri, lyriška, romantiška. Mėgsta ilgus pasivaikščiojimus vienumoje ir nustebinti savo merginą.
  • Vilius – darboholikas, darbe susikūręs nepriekaištingą reputaciją, užsiima humanitarine veikla. Gėjus, laisvalaikiu tampantis drag queen personažu – tikra vakarėlių diva ir scenos pažiba.
  • Valerija – vakarėlių liūtė, nevengianti svaigiųjų medžiagų. Aktyviai domisi dvasinėmis praktikomis bei konspiracijos teorijomis.
  • Robertas – kurjeris. Investuoja į kriptovaliutas, mėgina užsidirbti milijoną. Mano, kad ateities gerovė slypi šiuolaikinėse technologijose ir dirbtiniame intelekte.
  • Margo – dainininkė, dar viena diva. Sugar daddy išlaikytinė. Nuolat lankosi pokalbių laidose, pasakoja apie savo sunkią praeitį ir kaip iš jos išbrido.

Operos veiksmas grįstas nepaliaujamu, greitai įsimenančių vaizdų ir nepriekaištingų įvaizdžių srautu, kurį patiria šiuolaikinis žmogus, neretai pats tapdamas savo paties susikurtu socialinių tinklų personažu. Penki personažai, penki operos kūrėjų alter ego – šie skaitmeniniame „Planetos Deluxe“ gyvenime egzistuojantys žmonės susitinka gyvai operos scenoje.

Režisierė ir libreto autorė Greta Štiormer

Operinis bel canto dainavimas derinamas su alternatyvios populiariosios muzikos žanrais. Skirtingų muzikos žanrų pasirinkimas įtraukia žiūrovą į informacijos srautą, išryškinantį skirtingus veikėjų psichologinius paveikslus.

Kompozitorė Jūra Elena Šedytė

Operos video inspiracijos kilo iš „TikTok“ platformoje dominuojančių vizualinių kodų, komunikavimo manierų, elgesio madų. Vaizdas kuriamas animuotą, kompiuterinių žaidimų 3D estetiką ir gyvai nufilmuotą vaizdą jungiant į greitai kintančias kompozicijas. Iškėlus šiuos vaizdinius iš telefonų ekranų į operos salę suteikiama erdvės atsitraukti, trumpam „išlipti“ iš socialinių tinklų srauto ir į jį pažvelgti kito, galbūt mus stebinčiojo akimis.

Video menininkė Aistė Marija Stankevičiūtė

Socialiniai tinklai ir sąveikos alternatyvioje realybėje persikelia į sceną per eksperimentinę vaizdo, muzikos ir judesio sintezę. Kaip sąlyčio taškų paieškos, keičiančios suvokimą apie bendravimą, taip ir ši opera siekia pristatyti herojus supančią virtualybę.

Choreografas Denisas Kolomyckis