2022 spalio 14–22

Sporto grupė

Muzikinis performansas
Sporto grupė

Spalio 14 d., penktadienis, 18 ir 20 val.
Menų spaustuvės Juodoji salė
(Šiltadaržio g. 6, Vilnius)
Premjera

Bilietai

Trukmė: 60 minučių
Kūrinys lietuvių kalba su anglų kalbos subtitrais

Idėja: Gabrielė Labanauskaitė
Koncepcija: Gailė Griciūtė, Viktorija Damerell
Tekstai: Gabrielė Labanauskaitė, Viktorija Damerell
Muzika: Gailė Griciūtė
Veiksmas: Greta Štiormer, Viktorija Damerell
Scenografija ir kostiumai: Viktorija Damerell
Instrumentų dizainas ir inžinerija: Sholto Dobie
Instrumentų gamyba: Rufcuts Studio
Kostiumų gamyba: Suoma Pilinkutė
Šviesos: Julius Kuršis
Garsas: Ignas Juzokas

Sporto grupė: Vaidas Bartušas, Denisas Kolomyckis, Justina Mykolaitytė, Agnė Semenovičiūtė, Jūra Elena Šedytė, Gintarė Šmigelskytė

Prodiuseris Operomanija

Sporto grupė

Ilmės Vyšniauskaitės nuotrauka


Muzikinio performanso „Sporto grupė“ idėja gimė sporto salėje, žaidžiant krepšinį. Įsiklausius į nesinchroniškai mušinėjamų kamuolių garsus, komandos narių šūksnius – visa tai suskambo kaip vienas didelis nesurežisuotas koncertas, – taip kilo akstinas pradėti penkerius metus trukusią kelionę į „muzikos per sportą“ bei „sporto per muziką“ tyrimą.

Iš sporto salėse, aikštelėse, tinklaraščiuose, video dienoraščiuose bei reklamos skelbimuose atrastų patirčių nuotrupų išaugęs kūrinys prisiliečia prie šiuolaikinio žmogaus potyrių pasaulyje, kuriame vadovaujamasi saviieškos, savikūros ir nuolatinio tobulinimosi „dėsniais“. Viena vertus, toks didelis dėmesys individualumui, kūno ir vidiniam grožiui – visuomenės raidos ir aukštos kultūros ženklas. Kita vertus, kai savirealizaciją suprantame kaip veikti, o ne būti – galbūt tai virsta dar vienu streso ir egzistencinio nerimo šaltiniu?

„Sporto grupės“ žaidime susilydo įvairios sporto pasaulio taisyklės ir įvaizdžiai. Tvankioje, treniruotų kūnų, jų pulsuojančių gyslų ir smilkinių persmelktoje erdvėje sukasi šešių DIY[1] instrumentų ansamblis. Įvairioms raumenų grupėms skirti treniruokliai suskamba kaip unikalūs muzikiniai instrumentai.

„Sporto grupės“ libretas neturi vientiso naratyvo. Kiekviena išgirsta istorija – tai dalis visumos ir sykiu atskiras pasaulis, kuris gali būti suvokiamas ir atsietas nuo konteksto, kaip atskira daina muzikiniame albume.

Tekstų autorė Gabrielė Labanauskaitė

Muziką šiam performansui padiktavo būtent jam sukurti unikalūs instrumentai. Harmoniniams sąskambiams atskleisti parinkti seni vargonų vamzdžiai, eksperimentuojant atrastos įvairios garsų išgavimo technikos. Performanso garsinė estetika įkvėpta netobulumo, irimo, paklaidos, laikinumo ir atsitiktinumo; ji balansuoja tarp stichiško garsų srauto ir vienas kito įsiklausyme atsirandančios dermės.

Kompozitorė Gailė Griciūtė

Idėja kūrinio veiksmą patalpinti sporto klubą primenančioje erdvėje kilo spontaniškai, kai pastebėjau mano kambaryje esančios fisharmonijos ir sporto salėse naudojamų „ministeperių“ panašumą. Taip pamažu išradome dar niekur nematytus instrumentus, sykiu pasinėrėme į hermetišką, bet kartu ir nepaliaujamai judrų treniruoklių ir treniruočių, fizinio ir metafizinio prakaito kupiną pasaulį.

Viktorija Damerell

[1] DIY – do it yourself, arba „pasidaryk pats“.